Navštivte zámek Humprecht a nenechte si ujít:

  • Jedinečný lovecký zámek z roku 1666
  • Národní kulturní památku
  • Zámecký ochoz, odkud se vám naskytne báječný výhled na město Sobotka a na Český ráj
  • Hodovní síň ve tvaru elipsoidu v prvním patře
Zámek Humprecht | Hadonos

Pověsti

Humprecht | Foto: Milan Pekař

Ani zámek Humprecht nezůstal bez pověstí. Hned několik je spjato s tureckým půlměsícem na zámecké špici. Povídalo se, že byl majitel vězněn v Turecku, kde ho přesvědčovali o vstupu do jejich služeb. Prý si ho chtěl stále připomínat, proto čněl půlměsíc nad zámkem. Druhá zpráva se týkala krásné ženy, kterou si prý z Turecka přivezl a chtěl ji vzdávat hold a připomínat ji tímto symbolem rodnou zemi. Půlměsíc se objevil na špici díky děkanovi Františku Matějoviči Vetešníkovi, který vypátral zprávy o diplomatických cestách Heřmana Czernina do Turecka a přesvědčil hraběte Netolického, aby špici zámku Humprecht takto ozdobil.

K Humprechtu (též ke Kumburku) se vztahuje i písnička „Znám já jeden krásný zámek“ Obsahově se zaměřuje na nešťastnou lásku šlechtické dívky (Eliška Kateřina z rodu Smiřických a kovář) a tato lidová píseň inspirovala řadu umělců (například Fráňu Šrámka).

Mezi ochránce zámku náleží hnědá zámecká paní. Povídá se, že zalarmovala hasiče v Sobotce roku 1913, protože během letního parna se nad zámkem objevil kouř. Tehdy ale o oheň nešlo, příčinou kouře byl roj mravenců.

Děti se mohou na zámku seznámit se záhadou okolo strašidla Krbníka. Na zámku je schovaná jedna místnost, kudy prý Ruprecht z Kulíkova létal na nefalšovanou tureckou kávu za hnědou zámeckou paní.